piątek, 20 września 2019

Włochy. Spacer po Neapolu.

"Można o tym wszystkim mówić i opowiadać, można malować, ale to co się widzi, przekracza wszelkie wyobrażenia. Brzegi i zatoki, Wezuwiusz, miasta, przedmieścia, zamki, wille! Wybaczam wszystkim, którzy w Neapolu odchodzą od zmysłów."
Johann Wolfgang von Goethe ('Podróż Włoska')


Neapol - miasto leżące na południu Włoch, nad Zatoką Neapolitańską u podnóża Wezuwiusza - nadal czynnego i niebezpiecznego wulkanu, który od czasu do czasu daje o sobie znać. Miasto zajmuje trzecie miejsce pod względem populacji. Przed nim jest tylko Rzym i Mediolan.




Nieznacznie oddalając się od Zatoki Neapolitańskiej zobaczyć możemy piękny Zamek Nuovo:

Minęliśmy także Bazylikę Świętego Franciszka z Paoli ( Basilica Reale Pontificia San Francesco da Paola):



 ⬆️ Piazza Trieste e Trento z fontanną Karczocha. 
⬆️ Wąziutkie uliczki.

Zobaczmy teraz miasto bez tych pięknych zakamarków. Nie wydaje się być zbytnio pociągające. Wielkie budynki a wszędzie jednak brudno. Miasto podzielone jest na część pięknych widoków, którymi można się zachwycić i na miejsce, gdzie jest totalna bieda i melina. Brud i syf. Są jednak podróżnicy, którzy bardzo zachwycają się tą częścią miasta.


Jeszcze niedawno mówiono, że Neapol jest miastem niebezpiecznym. Pełno w nim gangsterów oraz mafii. Dziś już nie jest w rejestrze najniebezpieczniejszych miejsc we Włoszech. Na podium dziś jest Mediolan, później Riminii. W Neapolu jak w każdym mieście warto zachować zachować ostrożność. Przecież u nas w Polsce też zdarzają się kradzieże, włamania czy pobicia. Nie znaczy to, że siedzimy zamknięci w domu i nie wystawiamy za drzwi nawet nosa.
⬆️ Widok z hotelu degli Ulivi Ristorante da Carminuccio na Wezuwiusza. Gragnano.

Wróćmy więc w stronę Zatoki Neapolitańskiej  i cieszmy się w tym miejscu dalej cudnymi widokami:




To jak w następnym poście wyspa Capri, na którą tak czekacie? 😀 - chyba jeszcze nie.

➡️ Byliście w Neapolu?
➡️ Co udało się Wam zwiedzić w tym mieście?
➡️ Jak Wam się podoba Neapol? Zamieszkalibyście w nim?

************* ****************** **************** 

Za wszystkie odwiedziny oraz komentarze
pod ostatnim postem
BARDZO WAM DZIĘKUJEMY !!

13 komentarzy:

  1. Dziękuję za ten niezwykły spacer z samego rana.
    Pozdrawiam serdecznie i życzę wspaniałego weekendu. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Urokliwe miejsce bardzo podoba mi się zdjęcie zrobione wieczorem aczkolwiek wszystkie zdjęcia są piękne.
    Krajobraz i architektura są piękne.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny post! Piękne, urokliwe miejsce. Z chęcią sama bym się tam wybrała.

    Carrrolina Blog-klik

    OdpowiedzUsuń
  4. Mimo brudu, przeszłabym się na spacer tym miastem. Bo lubię duże miasta. Takie odchylenie mam.
    Zamek mnie intryguje.

    OdpowiedzUsuń
  5. Zobaczyć Neapol i...umrzeć? Chyba jednak nie.
    Chociaż Wasze zdjęcia są super to samo miasto mnie nie zachwyca.
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  6. Ale piękne zdjęcia!!! Najbardziej podoba mi się to pierwsze z tym cały neapolitańskim krajobrazem:)
    Dobrze, że nie widać na nich brudu, bo popsuty byłby efekt tej zabytkowej części miasta:)
    Mam w planach wycieczkę w te rejony Włoch, ale mieszkać tam, zdecydowanie nie:) No i czekam na Capri:))))

    OdpowiedzUsuń
  7. Robi wrażenie-nawet bez tych pięknych zakątków 😍
    Czy bym tam zamieszkała?
    Musiałabym najpierw odwiedzić to miasto-nigdy nie byłam , jeszcze w Neapolu 😀
    Pozdrawiam
    Lili

    OdpowiedzUsuń
  8. Zobaczyć Neapol i umrzeć...tak jakoś to brzmiało, ale te błękity i piękne widoki to raczej jak wędrówka do raju...

    OdpowiedzUsuń
  9. ..zdjęcia mistrzowskie! ..Neapol jest niesamowity (pomijam brud na ulicach) zachwycają mnie przede wszystkim budowle i przepiękne miejsca, urokliwe zakątki .. widoki zapierają dech w piersiach!.. cudownie wyglada piękny Zamek Nuovo.. na pewno chiałabym zobaczyć Neapol na własne oczy, a tymczasem dziękuję bardzo za fantastyczny spacer :) ..zamieszkać raczej bym nie chciała :)

    - pozdrawiam bardzo ciepło i serdecznie, życząc cudownego weekendu i moc pięknych chwil :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Edi, przecudny post i fantastyczne zdjęcia. Dwa razy byłam w Neapolu i jakoś nie widziałam tego brudu a jeżeli był to taki jak i w innych miastach.
    Podobnie jest z Wenecją. Niemal na każdym blogu czytam, że tam z kanałów śmierdzi i jest brud.
    Wiem, że "jeden lubi kałuże a drugi oczy duże" i ma prawo tak twierdzić i pisać. Może tak piszą dla odstraszania turystów? bo w Wenecji ogromne tłumy.
    Serdecznie pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  11. Piękne miejsce. Oglądam czasem program o poszukujących mieszkań, domów nad morzem Śródziemnym, na HGTV......i potem długo nie mogę usnąć, bo mi się marzy być tam i oglądać te wspaniałe widoki. Czy chciałabym tam zamieszkać? raczej nie, dobrze mi tu gdzie jestem, ale być tam i podziwiać........bardzo bym chciała. Dziękuję za piękny spacer i gorąco pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  12. Cudownie, fotki piękne, nie byłam we Włoszech ale ta wycieczka jest super.

    OdpowiedzUsuń
  13. Cudowne fotografie. Poczułam się tak, jakbym sama tam była. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń

Podziękować Wam chcemy.

Dziękujemy za to, że jesteście z nami. Za każdy komentarz i polubienie bloga - FP - IG.

W ramach możliwości staramy się odpowiadać na każdy zamieszczony przez Was komentarz oraz odwiedzać blogi.

Staramy się prowadzić blog regularnie i zamieszczać posty 2 RAZY w tygodniu. Dniami publikacji są: WTOREK i PIĄTEK o godzinie 5:00.

******
Blog nie jest blogiem sponsorowanym. Jeśli widnieją na nim banery (a widnieją), oznacza to, że My polecamy dane Biura Podróży (i nie tylko) z dobrej naszej woli. Jeśli coś w tym zakresie się zmieni (w co wątpimy), napiszemy. To samo będzie dotyczyło poszczególnych prezentacji rzeczy lub miejsca w utworzonym poście. Po więcej zapraszamy na blogową Politykę Prywatności .

Edi.Marco. Voyager