Galeria Umberto I znajduje się praktycznie w samym centrum Neapolu. Budowlę zaczęto wznosić w latach 80tych XIXw. Zaprojektował ją Emanuele Rocco, nazwa zaś pochodzi od imienia króla włoskiego Humberta I (Umberto I).
Rocco podczas tworzenia galerii opierał się na Galerii w Mediolanie - Galleria Vittorio Emanuelle II. Zmodyfikował on jednak styl galerii na bardziej nowoczesny.
Skąd pomysł na zadaszenie ulic?? - i stworzenie takiego wielkiego gmachu w którym można jeść, pracować i robić zakupy?
To wszystko za sprawą choroby jaką roznosiły ptaki: cholery. Przez tą epidemię stworzono zamknięty obiekt w którym mogli poruszać się obywatele bez obawy zarażenia.
Galeria ma kształt krzyża, zwieńczona szklaną kopułą opartą na 16 metalowych żebrach. Budynek jest wpisany do Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie zapomnijmy też popatrzeć na piękną posadzkową mozaikę, na której znajdziemy znaki zodiaku:
Możecie nam wierzyć lub nie, ale można dostać oczopląsu podczas oglądania i chodzenia po Umberto I. Nie wiadomo gdzie patrzeć. Czy to na piękne mozaiki czy podziwiać architekturę wnętrza.
➡️ Jak się Wam podoba Galeria Umberto I ?
➡️ Czy mieliście okazję chodzić po takiej galerii we Włoszech lub innym mieście?
➡️ Czy według Was chociaż troszkę Umberto I przypomina nasze polskie galerie?
➡️ Czy w Polsce sprawdziłaby się taka galeria w większych miastach?
************ ************** *************** **************
Za wszystkie odwiedziny i komentarze
pod ostatnim postem:
BARDZO WAM DZIĘKUJEMY!
Bardzo urokliwe to miejsce i scenerii połączenia stylowych aranżacji i te kopuły jakie są połączone, pięknie to wygląda. Wielkiej Brytanii jest też takie miasto to jest Milton Keynes gdzie współczesne pawilony handlowe są ze sobą połączone i ciągną się dużą powierzchnią jest to kilka budynków i można się przemieszczać nie wychodząc z centrum handlowego ludzie robią zakupy są ławki i kwiaty pięknie przy ozdobione.Piękne zdjęcia
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ta galeria, jest taka wielka...
OdpowiedzUsuńCo do oczopląsu to Ci wierzę. Miejsce przestrzelone światłem, przestrzenią, ale mojego znaku zodiaku niestety nie znalazłam - bliźniak
OdpowiedzUsuńAh ale bym tam pospacerowala
OdpowiedzUsuńMiło sie z Wami spaceruje:))Pozdrawiam serdecznie:))
OdpowiedzUsuńDziękuję za tak wspaniały spacer. 😊
OdpowiedzUsuńChyba bym tam stawała co chwilę w miejscu z otwartą buzią oglądając wszytko :D sam pomysł zadaszenia dużego obszaru jest ciekawy :) faktycznie jest się gdzie przed deszczem schronić :D
OdpowiedzUsuńBylam, pięknie tam jest☺☺
OdpowiedzUsuńByłam w tej galerii i zachwyciłam się na maksa:)
OdpowiedzUsuńOczywiście,że się podoba ! Dzięki za wycieczkę . Czy u nas by się sprawdziła pewnie tak. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńByłam tyle razy w Mediolanie,przejeżdżałam,ale w tej galerii nie byłam.
OdpowiedzUsuńPiękna,ciekawa,zachwycająca.
Fajne miejsce pokazaliście.
Pozdrawiam-)
Irena
Ta galeria jest zachwycająca. Szkoda, że dzisiejsze galerie są zazwyczaj betonowo-metalowymi bryłami. :)
OdpowiedzUsuńBardzo piękna, no bardzo. Kojarzy mi się z ulicami Harry’ego Pottera...nie mam pojęcia czemu. hahaha Zdjęcia super, no jest tam, na co patrzeć, jest co podziwiać. Fajne są podróże z Wami, bardzo fajne. :)))
OdpowiedzUsuń..rozkosz dla oczu.. galeria nieziemsko cudowna! ..zachwyciła mnie piękna posadzkowa mozaika, na której są znaki zodiaku ;) ..dziękuję bardzo z fantastyczny wypad do Neapolu i spacer po przepięknej Galerii Umberto I <3
OdpowiedzUsuń- pozdrawiam bardzo serdecznie i ciepło :)
Chociaż nie byłam w żadnej z nich to też zauważyłam podobieństwo do galerii w Mediolanie, znanej mi ze zdjęć. Piękne miejsce, prawdziwe arcydzieło architektoniczne. Myślę, że zwiedzając ją potrzebowałabym dużo czasu żeby się nacieszyć wszystkimi szczegółami. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńPiękne miejsce, lubię spacery po takich galeriach, byłam w Neapolu i w Mediolanie, obie robią wrażenie :)
OdpowiedzUsuńPiekna relacja, nie byłam a miło sie patrzy na takie atrakcje.
OdpowiedzUsuńTakiego CUDA nie widziałam nigdzie!!! Pewnie gdzieś indziej bywają, ale nie takie:)
OdpowiedzUsuńI macie rację, nie wiadomo gdzie patrzeć! Miał Rocco wspaniały i oryginalny pomysł, no i na pewno kupę kasy na takie CUDO:)
Dzięki za super doznanie:) Do usłyszenia:))))
Cuda prawdziwe, takie zadaszenia przydałyby sie u nas, gołębi, wron i kawek zatrzęsienie, ileż to razy mnie trafiło...
OdpowiedzUsuńPrawdziwe cudeńko.
OdpowiedzUsuńUściski.
Aż człowiek ma ochotę tam pojechać. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńPrzepiękna relacja i wspaniałe zdjęcia. Znaki zodiaku są śliczne zrobiłam im zdjęcia. I mam oczywiście nasze: Bliźniaki i Wodnika. Mnie również oczarowała galeria Umberto. Widziałam tę w Mediolanie, Turynie i w Brukseli.
OdpowiedzUsuńSerdecznie pozdrawiam:)
W Neapolu jeszcze nie byłam, dlatego tym bardziej dziękuję za wirtualną wycieczkę.
OdpowiedzUsuńW sumie tak średnio podoba mi się ta galeria, ale to chyba kwestia gustu.
Pozdrawiam serdecznie
Przepięknie to wygląda. Chętnie popatrzyłabym na więcej zdjęć tego miejsca. Nie słyszałam o nim wcześniej, a zrobiło na mnie niesamowite wrażenie.
OdpowiedzUsuńChyba jedno z bardziej znanych miejsc w Neapolu i obowiązkowy przystanek podczas zwiedzania. Zresztą tak samo jak znana na całym świecie galeria w Mediolanie. Tego typu galerie (pasaże) mają swój urok i zdecydowanie większą estetykę niżeli nasze "rodzime" centra.
OdpowiedzUsuńMi również podoba się ta galeria i myślę że nieźle by się sprawdziła w Polsce 😀
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Lili
Nie byłam, ale chętnie się tam wybiorę.
OdpowiedzUsuńNiestety nie wiem kiedy będę we Włoszech.
Pięknie sfotografowaliście Galerię ukazując wiele detali i szczegółów. Cieszę się, że mogłam ją zwiedzić, bo na żywo robi naprawdę wielkie wrażenie. Uważam, że ma w sobie elementy dzieła sztuki, ale to wyłącznie moje subiektywne odczucie, gdy porównam ją z ze znanymi mi galeriami w naszym kraju...
OdpowiedzUsuńCieplutko pozdrawiam. Anita
Galeria robi wrażenie, dla oczu, bo nie byłam niestety.
OdpowiedzUsuńPiękna foto-relacja 😀
Podaję ponownie adres bloga bo podobno trudno do mnie trafić:
Spacerem-przez-zycie.blogspot.com
Pozdrawiam najserdeczniej na kolejne miłe dni 🌻❤️
Piękne miejsce, naprawdę niesamowite - z ogromną przyjemnością oglądałam Waszą fotorelację! Gdybyż wszystkie galerie handlowe mogły być tak urokliwe i stylowe jak ich prababcia :)! Zarazem to dowód na to, że pomysł robienia wszystkich zakupów pod jednym dachem to wcale nie wymysł naszych, wygodnickich czasów ;)
OdpowiedzUsuńWygląda imponująco
OdpowiedzUsuńCo za wspaniałe miejsce :) robi naprawdę wrażenie.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Galeria zachwycająca!!! Chętnie bym ją dziś zobaczyła gdyby była w Polsce:))
OdpowiedzUsuńHmmm... Pomimo rozmachu, przepychu i wpisu na listę UNESCO jakoś mnie nie zachwyca:-(
OdpowiedzUsuńSerdeczności!